Siteye Giriş-Kayıt

Hesabınız ile giriş yapın veya kayıt olarak şifre edinin.Kelimeler

Ara.24 Pirokinesis
Ağu.02 Cadı Tahta
Ağu.02 Zombi
Ağu.02 Zener Kartları
Ağu.02 Yoga ( Yoga )

Ayın Evreleri

İstatistikler

Üye Sayımız : 14766
Makale sayısı : 269
Web Bağlantıları : 51
İçerik Tıklama : 2204924
Designed by:

Tüm Site İçeriği » Sinir Sistemi Bilimi » Anatomi ve Fizyoloji


Sinir Hücresi Tipleri PDF Yazdır e-Posta
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 18 Şubat 2013 12:11
2.0/5 (2 oy)

Ünipolar (tek kutuplu) nöronların, hücre gövdesinden çıkan tek bir uzantısı vardır ve omurgalı canlıların sinir sisteminde nadir olarak bulunurlar. Duyusal sinir sistemindeki bazı hücreler ünipolar yapıdadır. Gövdeden çıkan yalnızca kısa bir uzantıları vardır. Akson çevresel sinir sistemine giderken, dendrit kısmı merkezi sinir sistemine uzanır. Bipolar, denilen nöronların gövdelerinden çıkan iki uzantısı vardır. Bu tipteki nöronlar denge, işitme ve koku yollarında bulunurlar.

Multipolar (çok kutuplu) hücreler ise insan sinir sisteminde en yoğun bulunan tiptir. İkiden daha fazla uzantısı bulunur. Tipik bir multipolar hücre tipi omurilik gri maddesinin ön kısmında bulunan hareket emrini kaslara taşıyan sinir hücreleridir. Bu hücrelerin büyük bir hücre gövdesinden çıkan ve tüm yönlere doğru uzanan dendritik dalları ve bu dendritlerin üzerinde birçok alıcı sinapsları bulunur. 

Beyin kabuğundaki esas hücreler piramide benzeyen üçgen yapılarından dolayı piramide benzediğinden piramidal hücre olarak adlandırılır. Bu hücrelerin ekseni beyin kabuğu yüzeyine diktir. Her piramidal hücrenin tepe noktası (apeks) tektir ve büyük bir tepe dendriti beyin kabuğunun en üst tabakasına doğru ağaç şeklinde uzanır ve dallanır. Hücrenin gövdesinin alt kısmından tipik olarak üç ya da daha çok dendrit çıkar. Bunlar ancak birkaç milimetre uzağa uzanır. Genelde bulundukları beyin kabuğu tabakası dışına çıkmazlar.

Beyin ve omurilik içinde uzak bölgelerle ilişkisi olmayan birçok sinir hücresi bulunur. Bunlar, küçük ve sınırlı bir bölge içerisinde, hücreler arasında bağlantıyı sağlayan ara hücrelerdir (internöron). Küçük yıldız şeklindeki bu hücrelerin piramidal hücrelerdeki gibi tepe dendritleri yoktur. Birçok kısa boylu ve kısa mesafelere uzanan dendritleri bulunur.

 

 

Şekil. İnsan beyin kabuğunda ve omuriliğinde bulunan farklı sinir hücresi tipleri.

 

Hücrenin Yapısal Kısımları

Tipik bir sinir hücresi yapısal olarak dört bölgeden oluşur: hücre gövdesi (perikaryon, soma), akson, presinaptik uçlar ve dendritler.[1] Bahsedilen son üç özellik, sadece sinir hücrelerine özgüdür. Diğer bedensel hücrelerde bulunmazlar.

 

I. Hücre Gövdesi

Hücre gövdeleri farklı şekil ve büyüklüktedir. Çapı 4–5 mm’den 150 mm’ye uzanan büyüklükte, yuvarlak, oval ve üçgen gibi köşeli olabilirler. Hücre gövdesi enerji merkezidir. Gövde kısmı, hücrenin organelleri, yapısal proteinleri, enzimleri ve sinir ileticilerinin oluşturulmasında kullanılır.

            Hücre içini sitoplazma denilen sıvı doldurur ve içinde hücrenin iskeletini yapan yapısal elemanlar bulunur. Bunlar mikrotübüller (mikrotüpçükler), nörofilamentlerden (sinirsel iplikçikler) oluşur.[1] Genel olarak bu bölüm iki kaynaktan hazırlandı: Kandel ER, Schwartz JH and Jessell TM (2000) Principles of Neural Science, 4th edn. New York: McGraw-Hill. Ve Nicholls JG, Martin AR and Wallace BG (1992) From Neuron to Brain, 3rd edn. Sunderland, MA: Sinauer Associates.

Son Güncelleme: Cumartesi, 23 Şubat 2013 14:05