Tüm Site İçeriği » Sinir Sistemi Bilimi » Anatomi ve Fizyoloji


Eckardt’ın İşlevsel Yerleşimi PDF Yazdır e-Posta
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 18 Şubat 2013 10:20
1.0/5 (3 oy)

Barbara Von Eckardt (1978) işlevsel beyin yerleşimi teorisini geliştirmiştir.[1] Eckardt, K gibi karmaşık bir yeteneği (K) oluşturan elemanları k1, k2, k3,........kn şeklinde ayırarak, sistemin altında yatan detayların anlaşılabileceğini öne sürdü.

Örneğin insanın konuşma yeteneği karmaşıktır. Konuşmaya niyetlenme, konuşma niyetinin içinden uygun dilsel temsillerin seçilmesi, uygun seslerin meydana getirilmesi için devinimsel hareketin dil, dudak, gırtlakta oluşturulması gerekir. Bu durumda her bir değişken; k1, k2, ........kn=K ile ifade edilebilir. Daha genel olarak beynin yapısal durumu (S), değişik karmaşık yeteneklerden (Ki) oluşur denebilir. Örneğin, Broca’nın konuşma alanı (S), insanlarda ilgili devinimsel hareketleri sağlayarak, uygun sesleri meydana getirir (Ki).

            Eckardt’a göre, işlevsel yerleşim teorisi iki adımdan oluşur. İlki, bir işlevsel yetersizlik; beyni zarar görmüş (tümör ya da felç sonrası) hastanın ifade ettiği davranış anormalliği üzerine kurulur. İkincisi, normal beyinlerdeki işlevsel yerleşim, işlevsel yetersizlikten elde edilen sonuçların üzerine eklenir. Buna göre dört durum ortaya çıkar. Bu durumlar matematiksel olarak da ifade edilebilir:

1. Anormal davranış (A). Örneğin, Broca alanının beyinde etkilendiği durumda anormal konuşma özellikleri ortaya çıkar. Bu karmaşık yetenek olan insan ses üretiminde (K) yetersizlik ile sonuçlanır.

2. Yapısal-yeterli işlevsel analiz: Bir karmaşık yeteneği (K) oluşturan kapasiteler (Ki), k1, k2, k3 şeklinde olmalıdır.

3. Anormal davranış, A=K-Ki.

4. Hastanın A durumunda olduğunu açıklayan daha iyi bir açıklama olmamalıdır.

İşlevsel beyin görüntüleme çalışmalarından çıkan sonuca göre, farklı beyin bölgeleri, canlı ve cansız nesneleri tanıma ve isimlendirmeye aracılık eder. Tabakalı kaskat modeline göre üç temel depolanmış ya da saklanmış temsiliyeti vardır: 1. Saklanmış yapısal tanımlamalar, 2. Saklanmış işlevsel ve nesneler arası çağrışımsal bilgi (semantik bilgi), 3. İsim temsiliyeti. Bu modele göre herhangi bir kademede seçici hasarlar olabilir. Bu basamaklar arasındaki çağrışımlar sadece on-line değil, dış dünyada nesneler olmadan da hayal ile off-line çalışır. İşlevsel ve anatomik olarak ilişkili aynı sınıfa ait şeyler, ortak noktalarda benzer özellikleri ile temsil edilir.[1] Von Eckardt Klein, B. Some Consequences of Knowing Everything (Essential). There is to Know About one’s Mental States. Review of Metaphysics 1975.