Siteye Giriş-Kayıt

Hesabınız ile giriş yapın veya kayıt olarak şifre edinin.DuruTwitt

Ayın Evreleri

İstatistikler

Üye Sayımız : 5927
Makale sayısı : 589
Web Bağlantıları : 51
İçerik Tıklama : 975741

Select Language

Designed by:
Farklı Bilinç Halleri
Zikir: Sofi’nin Yolu
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Şubat 2013 08:22

İslam dininde uygulanan zikir uygulaması temel olarak meditasyon ile aynıdır. Ancak tarihsel geçmişi daha eskidir. Daha çok bir gizli ve mistik bir öğreti olarak ele alınmasına karşın Batıda bazı gruplarca eğitimi de verilmektedir. Amaç aynıdır: daha yüksek bilinç durumuna ulaşmak.[1] Bu iki şey için yapılır: Kişinin kendisini daha iyi algılayabilmesi[2] ve Allah’ın varlığını kavrayabilmesi. Aslında 'Sufizm' demek doğru değildir, çünkü bir 'izm' değildir. Sufiler 'Sufizm' demez; bu başkalarının verdiği bir addır. Onlar tasavvuf derler, bu bir aşk görüşüdür, gerçeğe aşk ile yakınlaşmaktır.

Son Güncelleme: Cumartesi, 23 Şubat 2013 09:42
 
“Et Beyni” Şekillendirme
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Şubat 2013 08:21

Beyin plastik bir yapıdır ve en önemli özelliği devamlı dışsal ve içsel uyaranlarla yeniden şekil almasıdır. Bunu hem dışarıdan gelen girdiler hem de bu girdilerin beyinde işlenmesi değişik derecelerde ayrı veya bir arada tetikler. TM uygulayan kişilerde, işlevsel değişikliklerle (beyin dalgaları, davranışlar, işlevsel görüntülemeler) uyumlu olarak beyinde yapısal değişikliklere de neden olur mu? Bu konu üzerinde bazı çalışmalar yapılmıştır.

Son Güncelleme: Cumartesi, 23 Şubat 2013 09:42
 
Saf Bilinç: Huzur, Sonsuzluk ve Sınırsızlık
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Şubat 2013 08:21

Saf bilinç, sistematik meditasyon uygulaması esnasında insan deneyiminin doğal yönünün doğrudan deneyimidir. Bu doğrudan deneyimin özelliklerinin ortaya konulması bilinci anlamamızı kolaylaştıracaktır. “Saf bilinç”teki saf, bilgi işleme ve bilginin içeriği olaraktan serbest olmaktır. İçerik ise kendine farkındalıktır. Farklı olarak, normal uyanıklık deneyiminin içeriği, dış nesneler, içsel düşünceler ve hislerdir.

Son Güncelleme: Cumartesi, 23 Şubat 2013 09:43
 
Meditasyon: Yüksek Bilince Ulaşma Çabası
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Şubat 2013 08:19

on 30 yıldır, meditasyon esnasında oluşan fizyolojik değişiklikler üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Meditasyon durumundaki bilinç ve eşlik eden beyin durumunun araştırılması, bilincin değişik şekillerini anlamamıza bir pencere açacaktır. Transandantal meditasyon (TM) ve diğer mistik deneyimlerin amacı, günlük yaşamımızda devamlı bilinçli olarak yaşadığımız yanılsamasından çıkmamızı ve gerçekten devamlı bilinçli duruma gelmemizi sağlamaktır. Değişik din ve felsefelerde yüksek bilinç durumu oluşturmak için samadi, avastha, zen, yoga, vecd, sema, zikir gibi değişik uygulamalar vardır.[1]

Son Güncelleme: Cumartesi, 23 Şubat 2013 09:44
 
Yaratıcılık, asilik ve maceraperestlik... Sizde varsa ne güzel!
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Şubat 2013 08:11

Deha, yetenek, Tanrı vergisi yaratıcılık deyimleri eşanlamlı olarak kullanılır. Yaratıcı düşünce; önceden kestirilemeyen veya sonuç çıkarmaların birey için yeni, orijinal, hünerli, zekice ve nadir olması manasına gelir. Yaratıcı kişi, birey; yeni alanları araştıran, yeni gözlemler yapan, yeni kestirmelerde bulunan ve yeni çıkarımlar yapan kişidir.

Son Güncelleme: Cumartesi, 23 Şubat 2013 09:45
 
Şizofreni kontrolsüz farklı bir bilinç hali mi?
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Şubat 2013 08:10

Şizofreni (ŞZ) duygu, düşünce ve davranışlarda bozuklukla seyreden bir hastalıktır. Hastalık genelde 15-35 yaşları arasında ortaya çıkar. Yaşam boyu sıklığı %1-1,5’tur. Ortaya çıkış nedeni olarak tek bir sebepten ziyade birden çok etkenin bir araya gelmesi ile ortaya çıkar. Genetik ve çevresel nedenler bir arada etki ederler. Beyin kabuğunun hücresel düzenleniş açısından da ŞZ’lerde farklılıklar tespit edilmiştir. Olasılıkla bazı gelişimsel anormallikler sinir hücresi uzantı ve bağlantılarının düzgün örüntülü bir hal almasını engeller.

Son Güncelleme: Cumartesi, 23 Şubat 2013 09:47
 
Varsanımlar: Olmayanı Algılamak
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Şubat 2013 08:08

Varsanım ya da halüsinasyon, herhangi bir dışsal uyaran olmadan, normal uyanıklık durumunda, olmayan algıların ortaya çıkmasıdır. Varsanım kişi tarafından gerçek olarak algılanır veya gerçek algıdan ayrılamaz. Buna ek olarak varsanılar, kendiliğinden, kontrol edilemez şekilde ortaya çıkar. Bazen, açık ve normal bilinç durumunda, kişinin yere ve zamana yönelimi normalken, eşzamanlı dışsal uyaranlar normal algılanırken ortaya çıkabilirler. Çoğunlukla bilinç durumu normal olmadığında oluşurlar.[1]

Son Güncelleme: Cumartesi, 23 Şubat 2013 09:48
 
Delirium ve Alzheimer Hastalığı
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Şubat 2013 08:07

Bilinçli uyanıklık, uzay-zaman içerisinde, kendine yönelimin normal olması anlamına gelir. Bu, beyindeki birçok sinir ağı ile ilişkili olarak sağlanır. Delirium, bilinç bozuklukları ile belirli akut geri dönüşümlü zihinsel bir bozukluktur. Türkçe karşılığına yakın olarak da “delirme” tablosu gibidir. Genellikle duygulanımsal değişiklik, varsanılar, yanılsamalar ve uygunsuz dürtüler, mantıksız ve şiddet içeren davranış eşliğindedir. Ani olarak ortaya çıkar ve gün içi değişim gösterebilir. Genellikle kısmen bellek yıkımı olmuş kişilerin ortam değişikliği, duyusal uyaran değişikliği (tanınmayan uyaranlar veya tanınan/bilinen uyaranların ortadan kalkması) durumlarında kolaylıkla ortaya çıkar.[1]

Son Güncelleme: Cumartesi, 23 Şubat 2013 09:49
 
Alzheimer hastalığı ve beyin patolojisi
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Şubat 2013 08:07

Alzheimer hastalığı (AH), günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme yetisinde bozulma ile birlikte, bellek ve bilişsel işlevlerde yıkıma giden bir bunama hastalığıdır. Normal yaşlanma ve AH bir arada etki ederek klinik bulguları ortaya çıkarır. AH, bilinçli farkındalığın doğal bir hastalık modelinde incelenmesi olarak da ele alınabilir. Başlangıçtan ölüme kadar da bilinç değişiklikleri açık olarak ortaya çıkabilir.

Son Güncelleme: Cumartesi, 23 Şubat 2013 09:50
 
« BaşlangıçÖnceki12SonrakiSon »

Sayfa 1 / 2