Siteye Giriş-Kayıt

Hesabınız ile giriş yapın veya kayıt olarak şifre edinin.Şu Anda Kimler Sitede

Şu anda 227 konuk ve 1 üye çevrimiçi
  • Luna.

Kelimeler

Ara.24 Pirokinesis
Ağu.02 Cadı Tahta
Ağu.02 Zombi
Ağu.02 Zener Kartları
Ağu.02 Yoga ( Yoga )

Günün Sözü

Istırabın dağladığı sevgi kuvvetlidir.
Selma Lagerlöf

Ayın Evreleri

Sayılarla Duru-Rüya

Toplam: 4673
Bugün: 0
Bu hafta 1
Bu ay: 411

İstatistikler

Üye Sayımız : 14707
Makale sayısı : 269
Web Bağlantıları : 51
İçerik Tıklama : 2297528
Designed by:

A'dan Z'ye Spiritüalizm ve Parapsikoloji Sözlüğü

Sozlukte 415 kayit var.
Sozlukte arama yap
ile baslayan iceren kesin benzer gibi
All A B Ç D E F G H İ K L M N Ö P Q R S T U V Y Z
Terim Tanimlama
Astral

Bu kelime Türkçemizde de bilhassa konumuza ait teknik bir kelime olarak, oldukça sık kullanılır. Gizlicilik'te ( Okultizm) ve Teozofi'de pek özel anlamda kullanılmıştır. Bunların ne önemli ikisi; Astral Plan ve Astral Beden terimleridir. Bunlardan başka astral his ve Astral Seyyale terimlerinin de Okultizm üstatları tarafından özel anlamlarda kullanıldığını görmekteyiz. Şimdi Astral Plan teriminden Okültistlerin ne anladıklarını kısaca açıklamaya çalışalım; Okültizm'de '' üçlü birlikler'' önemli yer tutar. Bu kimselere göre, kainat üç türlü alemden oluşmuştur.

1- İlahi Alem ( Ruh Planı ), 2- Astral Alem ( Astral Plan ), 3- Fizik Alem ( Fizik Plan )

Astral Alem; Okültistlere göre, negatif bir plandır. Burada fizik alemde bulunan herşeyin negatif bir kalıbı ve klişesi vardır. Bu tıpkı fotoraf çekerken elimizde bulunan negatif klişe gibidir; Fotoğraf çekerken önce hakiki bir manzara; sonra negatif klişe; nihayet bu klişe vasıtasıyla elde ettiğimiz resim. Elimizde ki negatif klişeden istediğimiz kadar pozitif kartlar çıkarabiliriz.

Şimdi esas itibarıyla, bu astral klişeler cansız ve ruhsuzdurlar. Fakat bunlarda daha üstün bir plana aksettiklerinden, gelip geçici bir hayattan ziyade, varlıkları devam ediyor gibidir. Düşüncelerimiz yoluyla Astral Klişeler İmal edebiliriz. İlahi plandan veya madde planından gelen herşeyin astral bir aksi vardır. Astral Plan heyecanlar ve tutkular planıdır.

Astral Beden; İnsan varlığı Okültistler ce üç prensipten meydana gelmiştir.

1- Fizik Beden, 2- Astral Beden,3- Ruh (Espiri)

Bu üçlü ayrım sadece Okültizm de yoktur. Spiritüalizm dede astral yerine fakat çok değişik anlamda '' perispiri'' prensibi mevcuttur.

Okültizm'de astral bedenin, en azından ilk safhalarda ve bilhassa bedenle ilgisi varken, aşağı yukarı vucudun şeklinde olduğu inancı vardır. Astral beden ruh ile maddesel beden arasında aracı rolünü oynar. Şu halde Astral'in fonsiyonu ruhun maddeye etkisini sağlamak için bio- elektirik, sinirsel kuvvet ve seyyale sağlamaktır. Şu halde insan astrali organik bakımdan, ruh tarafından olduğu kadar beden tarafından da kullanılan evrensel bir alet ve araçtır.

İnsan fizik bedende enkarne olmasına rağmen, giyinmiş olduğu astral elbisesi vasıtası ile yıldızlar alemiyle de ilgilidir. Ruhun emrinde olan bu evrensel Prensip genişleyip yayılabilir. Vucudu terk edebilir ve bu şekilde iki türlü etki alır;

1- Yukarıdan gelen ilahi aşk ( üstün etkiler ) denilecebilecek ve astralin parlak bölgelerini oluşturarak yükseltme eğilimini taşıyan etkilerdir.

2- Aşağıdan gelen, ihtiras, kin , egoizm, gibi kelimelerle ifade edilebilen geri etkiler. Bu geri etkilerde bizim Astral Bedenimizin aşağı ve bizi maddeye yaklaştıcı kısmıdır. Böylece Astral beden yayılır, yoğunlaşır ve insanı tüm tabiatla irtibata geçirir. Astral Beden arzu bedenidir. Her türlü hisleri fizik bedene aktarır.

Glossary 2.7 uses technologies including PHP and SQL