Siteye Giriş-Kayıt

Hesabınız ile giriş yapın veya kayıt olarak şifre edinin.Şu Anda Kimler Sitede

Şu anda 227 konuk çevrimiçi

Kelimeler

Ara.24 Pirokinesis
Ağu.02 Cadı Tahta
Ağu.02 Zombi
Ağu.02 Zener Kartları
Ağu.02 Yoga ( Yoga )

Günün Sözü

Toprağın neresini kazarsan kaz, bir define bulacaksın. Ancak bir çiftçinin inancıyla kazmalısın.
Halil Cibran

Ayın Evreleri

Sayılarla Duru-Rüya

Toplam: 4678
Bugün: 0
Bu hafta 0
Bu ay: 407

İstatistikler

Üye Sayımız : 14908
Makale sayısı : 269
Web Bağlantıları : 51
İçerik Tıklama : 2334559
Designed by:

A'dan Z'ye Spiritüalizm ve Parapsikoloji Sözlüğü

Sozlukte 415 kayit var.
Sozlukte arama yap
ile baslayan iceren kesin benzer gibi
All A B Ç D E F G H İ K L M N Ö P Q R S T U V Y Z
Terim Tanimlama
Cebriye

Mukadderat konusunda '' Kul, eyleminin yaratıcısıdır'' . '' Allah'ın ezeli bilgisi yoktur'' '' İlahi iradenin İnsanların eylemlerinde rolu yoktur'' diyenlere karşı kurulmuş bir mezheptir.

Cebriyecilere göre; İnsan sevap ve günah işlemeye zorunludur. İnsan da ne irade ne kudret nede fiil vardır. Yapan ve Kadir olan yalnızca Allah'tır. Allah bakımından sorumluluk ortadan kalkmaktadır. Böylece iyilik ve kötülük arasında bir fark kalkmamaktadır.

Tam cebriyeciler; ''İnsandan ne fiil sadır olursa, Allah'ın iradesi ile olur'' derler. Allah'ın iradesi dışında hiçbir irade söz konusu edilemez. İnsan ne kadar çalışırsa çalışşsın, kendisinin o anda yapması mukadder olan ( mukadder ve sınırlı ) hareketin dışında hiç birşey yapamaz. Başka deyişle ne yaparsa yapsın, yapılan işlerin hiç birisi onun malı değildir. Zira onda ki irade Allah'ın iradesinin görünmesinden başka birşey olamaz. Tek ve tabiat dışı kudret bütün olayları, önceden kesinlikle saptamıştır. Alemde meydana gelen herşeyin tümü kör bir zorunluluğun eseridir. Hiç bir çaba gerekeni engellemez, alıkoymaz. Olmaması gereken de olmaz.

Kısaca; Cebir, kulun fiilini Allah'a yüklemektir. İrade ve seçme yoktur. Fiiler ezeli irade ile düzenlenmiştir. Ona karşı tekamül tamamen inkar edilir.

Glossary 2.7 uses technologies including PHP and SQL