Siteye Giriş-Kayıt

Hesabınız ile giriş yapın veya kayıt olarak şifre edinin.Ayın Evreleri

İstatistikler

Üye Sayımız : 16242
Makale sayısı : 269
Web Bağlantıları : 51
İçerik Tıklama : 2368747
Designed by:

Beyin Gücü Göstergeleri PDF Yazdır e-Posta
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Cuma, 15 Şubat 2013 09:59
1.7/5 (3 oy)

Beyin kabuğu dış sinir hücresi oranı (ekstra kortikal nöronal indeks): vücut büyüklüğü, beyin büyüklüğü ve sinir hücresi yoğunluğuyla hesaplanan, bedensel devamlılığın sağlanması için ihtiyaç duyulan sinir hücresi sayısı ile beyin kabuğu hücrelerinin gözlenen sayısı oranı.

Beyinleşme katsayısı (encephalisation quotient, EQ): vücut ağırlığı başına düşen beyin veya yenibeyin kabuğu hacmi oranı.

Yenibeyin kabuğu oranı: yenibeyin kabuğu hacminin, geride kalan beyin hacmine oranı.[1] Kullanılmış olan beyin büyüklüğü ölçüleri içinde yenibeyin hacminin beynin kalan kısmına oranı, en sağlıklı değerlendirme olarak görülmektedir. Bazı çalışmalarda sosyal gelişmişlik ölçüsü olarak taktik aldatmaca seçilerek yapılan çalışmalarla, aldatmacanın sıklığı ile yenibeyin kabuğu oranı arasında ilişki tespit edilmiştir.[2]

“Beyin gücü”nün ölçümü için değişik yöntemler önerilmiştir. Beyin büyüklüğü (ağırlık/hacim) ölçülmesi bunlar içinde en sık ve kolay yapılanıdır. Ancak, beyin büyüklüğü ölçümleri içinde standart geçerli bir yöntem yoktur. Beyin büyüklüğü, erişkin hale gelmiş canlıda vücut ağırlığıyla karşılaştırıldığında belirgin sabittir. Üstelik, vücut ağırlığı büyük oranda ekolojik faktörlerle belirlenir. Canlıların yaşamı süresince vücut ağırlığı oynamalar gösterebilir. Bundan dolayı vücut ağırlığı ile beyin ağırlığı oranları güvenilir sonuçlar vermez ve büyük farklılıklar gösterebilir.[3],[4][1] Sawaguchi T & Kudo H. Neocortical development and social structure in primates. Primates 1990;31: 283-290.

[2] Aiello L & Dunbar R. Neocortex size, group size and the evolution of language. Current Anthropology 1993;34: 184-192

[3] Aiello LC and Wheeler P. The expensive-tissue hypothesis: the brain and the digestive system in human and primate evolution. Current Anthropology 1995;36.

[4] Armstrong E. Brains, bodies and metabolism. Brain Behaviour and Evolution 1990;36:166-176.