Tüm Site İçeriği » Haberler » Kuantum Fiziği


İleri soğutmalı Kuantum Hesaplama Geliyor: D-Wave Orion PDF Yazdır e-Posta
Nicolas Aguila tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 13 Şubat 2013 09:55
1.6/5 (9 oy)
Orion'u oradan oraya taşımak yerine, D-Wave bir uzaktan erişim yazılımı geliştirmeyi tercih etmiş. Orion üzerinde matematiksel çözümler yapabilmek için gereken kuantum yönelimlerini (annealing) yönetme yöntemi bilindik programlama tekniklerinden çok farklı. Doğrudan makine dilinde çalışabiliyorsunuz ve yönergeler oluşturmak yerine, yonganın üzerindeki girdi noktaları üzerindeki akımları denetleyerek programlama yapıyorsunuz, ancak Rose'a göre bu yalnızca kuantum bilgisayarının çalışma yapısını merak eden biliminsanlarının ilgisini çekecek bir durum. Bu yüzden sektörün ilgisini çekebilecek olan "resim tanımlama" gibi uygulamaya yönelik bazı özelliklerin sergilenmesi gerekiyor. Sonuç olarak bildiğimiz bir bilgisayar üzerinde çalışan yazılım, gerekli desen tanımlama işleminin girdilerini oluşturmak ve isteği Orion'un anlayacağı; kuantum yönelimlerinden doğru biçimde yararlanacağı dile çevirmek için kullanılıyor.
Rose "Kubit veriyi işlemek için gereken kuantum yönelimleri yöntemi bir vadideki en alçak noktayı bulmak için bir topu yuvarlayıp, alçak noktada doğal olarak durmasını beklemeye benziyor." diyor. "Sistemi bu kadar basit düzeyde anlamak oldukça kolay, ancak resim tanımlama gibi işler için bu basit çalışma özelliğinden yararlanabilmek son derece zor bir konu. Bu konuda çalışan arkadaşlarımızın matematik dalında Doktora düzeyinde geçmişleri olduğunu belirtmem yeterli olur sanırım."
Rose daha fazla insanın Orion ile tanışmasını istiyor; "Kişisel olarak insanların kuantum hesaplama konusuna yakınlaşmasını ve bu yöntemden hiç anlamayan kişilerin bile kullanabilmesini istiyorum" diyor. Bunun için D-Wave basit bir derleyici (compiler) hazırlayarak SQL dilinin yeni FIND (bul) komutunu kullanabilmeye olanak sağlamış. Rose'un iddiasına göre bu düzeyde bir erişimle veritabanı programlama işinden anlayan birisi 30 dk. içerisinde sistemi kullanmaya başlayabilir ve aslında bu sürenin çoğu SELECT (seç) komutuna aslında oldukça benzeyen FIND (bul) komutunu anlamak için gerekli. Uygulama denemek ve geliştirmek isteyen kişiler D-Wave'in web sitesinde bulunan programlama modelini kullanarak deneme yapabiliyorlar, ancak bu arayüz komutları Orion'a gerçekten göndermek yerine şimdilik "benzeştirim" (emulation) olarak normal sunucuda çalışıyor.

D-Wave'in tanıtımını eleştirenler özellikle kuruluşun ticari uygulamalarla ilgisi olmayan ayrıntıları açıklamadığından yakınıyorlar. Eleştiriler D-Wave'in gerçek bir kuantum bilgisayarı değil ancak bir çeşit analog bilgisayar yaptığı yönünde, ancak Geordie Rose zamanın gerçek bir kuantum bilgisayarı ürettiklerini göstereceğini belirtiyor. Rose "Klasik hesaplamaya yönelik birçok model olduğu gibi, kuantum hesaplamaya yönelik olarak da ortalarda birkaç geçerli model geziyor. Bizim kullandığımız yöntemin adı ısıyalıtık kuantum modeli (adiabatic kuantum model) ve büyük kubit sayılarına ulaşabilmek için çok uygun bir yöntem." diyor.

Yarıiletken üretim süreçlerinin kullanılıyor olması D-Wave'in neredeyse ayda bir yeni bir model üretebileceğini ve denemeler yapabileceğini gösteriyor. Rose'un düşüncesine göre kullanılabilir kuantum bilgisayarlarına yalnızca birkaç yıl uzaklıktayız, öne sürülen gibi on yıllar değil. "İş ve teknoloji dünyasının beklentisi oldukça yüksek ve azalmasını beklemiyoruz. Yöntem çalıştığı sürece bu itici güç kesinlikle sürecektir." diyor.