Sanal Sınıfta Parapsikoloji Eğitimi PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 04 Aralık 2016 16:07

Parapsikoloji ve Bilincin Sınırları konulu eğitim programının hedefleri, başlangıç ve bitiş zamanı, ders programı, içerik ve şekli aşağıdaki gibidir. Günümüzde parapsikoloji konusunda birçok tartışma yapılmasına rağmen, bilimin elinde, parapsikolojik olayların gerçekliği konusunda birçok deneysel veri vardır. Ancak bilimsel verilere karşın parapsikolojik olayların anlaşılması ve yorumlanması ülkemizde maalesef medyadan veya popüler kitaplardan elde edilen haberlerle yapılmakta, bu konuda yetkinliği olan, olayları anlama ve değerlendirme yetisinde sahip kişiler ne akademik/üniversite ortamlarında ne de özel eğitim kurumlarında yetiştirilmemektedir. Eğitim programının amacı; modern parapsikolojinin neleri kapsadığı, nelerle ilgilendiği, bu konudaki biriken bilimsel bilgilerin neler olduğu, parapsikoloji sınır biliminin nasıl ele alınacağı, doğru ile yanlış paranormal olayların nasıl ayrılacağı, şüpheci ve kritik akılla olayları ele alabilecek, yorumlayabilecek kişiler yetiştirmektir. Bundan daha ileri olarak da, yeterli alt yapısı olan ve eğitime katılmış kişilere bilimsel deneyler/araştırmalar yapabilecek yollar göstermek ilhamlar vermektir.

Online Sanal Sınıfta Eğitim Başlangıç-Bitiş Tarihleri

Sanal sınıfta her hafta Cuma Akşamları, Saat 20:00’da bir ders işlenecektir.

Eğitim süresi 10 hafta, online olarak yapılacaktır.

Her hafta ders süresi 2-3 saat olarak belirlenmiştir.

Derslerin tamamı www.perculus.com da sanal okulda Doç. Dr. Sultan Tarlacı tarafın verilecektir.

Her iki programa katılım herkese açıktır.  Eğitim internet üzerinden sanal sınıf perculus.com ile yapılacaktır. Sadece mikrofon ve kemera olan bilgisayar, iPad, Cep telefonundan birisinin olması eğitime katılmak için yeterlidir. Her platformdan kullanılabilmektedir.  İlgili online ücretini EFT yaptığınızda online kaydınızı oluşturacağız. İlk kayıt sonrası, her ders başlamadan size bir saati ve nasıl derse katılacağınızı gösteren mesaj gelecektir. Linki tıkladığınızda otomatik olarak bahsi geçen cihazlarla  yazılı, sesli veya görüntülü olarak derse dahil olabileceksiniz.  Eğitim internet üzerinden www.perculus.com ile yapılacaktır. Sadece mikrofon ve kemera olan bilgisayar (tercih edilir), iPad, Cep telefonundan birisinin olması eğitime katılmak için yeterlidir. Her platformdan kullanılabilmektedir. Eksik kalan dersler sonradan izlenebilmektedir.

Yüzyüze Eğitim Süresi, Başlangıç-Bitiş Tarihleri

Eğitim süresi 10 hafta, online olarak yapılacaktır.

Her hafta ders süresi 2-3 saat olarak belirlenmiştir.

Derslerin tamamı Doç. Dr. Sultan Tarlacı tarafından verilecektir.

 

Eğitime Katılım ve Öncelikler

Eğitime katılım herkese açıktır. EFT Yaptıktan sonra Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir  adresine bildirimde bulunursanız kaydınız oluşturulacaktır. 

 

Ders Programı

Hafta Dersin İçeriği
1 Bilimsel Yöntem, Önbilim ve SahteBilim Nedir?

Bu derste bilimin ne olduğu, bilimsel bilgi elde etmek için kullandığı yöntemler, bilimsel olmayanın, sahtebilimin ve önbilimin ne olduğu ele alınacaktır. 

 

2 Bilgi ve İnanç Nedir?

Bir şeylere inanırken neden yanılırız ve bilgi kaynaklarımızın ne olduğu ele alınacaktır. 

 

3 Bir Bilim Olarak Parapsikoloji Nedir?

Parapsikolojinin tanımı ve psi nedir, parapsikolojinin sorunu, parapsikolojide şüphecilik-eleştiri, inançsızlık ve şüphecilik farkı, sağduyuya karşı fizik olayları, bilimin öncülerinin parapsikolojiye bakışı, parapsikolojinin bilimsel sorunu ele alınacaktır.

 

4 Parapsikolojik Yanılsamalar ve Paranormal Beyin

Psi nedir, farklı psi türleri nedir, alıcı ve ifadeci psi türleri nelerdir, psi güçlendiren durumlar ve kişilik özellikleri nelerdir, beyindeki paranormal veya paranormal beyin nedir, beyni anlama araçlarımız nelerdir, yapay olarak paranormal algılar oluşturulabilir mi, sağ ve sol beyinin parapsikolojik olaylarla ilgisi nedir konuları ele alınacaktır.

 

5 Zihnin Madde/Süreçler Üzerine Etkisi: Psikokinezi

Zihin veya niyet dış dünyaya bir aracı olmadan etki edebilir mi, tarihsel süreci nedir, yapılmış bilimsel araştırmalardan neler öğrendik, zihnin madde üzerinde etki türleri (mikro-makro) nelerdir, canlılar üzerinde niyetin/duanın etkisi konusunda yapılan araştırmaların sonuçlarından ne öğrendik, dış dünyaya kötülük etkisi olabilir mi, kuantum gözlemci etkisi ile zihin-madde etkisi açıklanabilir mi, temsili karakter Uri Galler gerçeği nedir, bilimsel olarak incelenmiş midir ve neler bulunmuştur.

 

6 Duyular Dışı Algı (Zamanda ve Mekânda) Nedir?

Duyularımız nelerdir, beş duyu dışına hangi duyularımız olabilir, duyular dışı algı ne demektir, zamanda ve mekânlar arasında duyular dışı algı ne demektir, zamanda ve mekânda algı örnekleri, zamanda önceden algılamanın bilimsel kanıtları, kazaları ve olumsuz olayları önceden algılamada önceden bilme nasıl mümkün olabilir, zamanda olmamış bir olayı önceden bilmek nasıl mümkün olabilir. Özetle bu derste geleceği önceden zamanda (öngörü) ve mekânda (uzaktangörü, telepati, durugörü) olup olmadığı, konuyla ilgili yapılmış bilimsel temelli çalışmaların sonuçları sunulup, günlük yaşamda, uyanıkken veya rüyada ortaya çıkan önceden bilmeler (sezgi, his, öngörü, durugörü) ele alınacak, modern fiziğin buna imkân verip vermediği tartışılacaktır. Zamanda öngörü çalışması olarak Zener kart çalışması yapılacaktır.

 

7 Duyular Dışı Algı: Zihin-Zihin Bağlantıları

İki beyin/zihin bir biri ile duyular dışı bağlantı kurabilir mi, ikizler arasında ve sıradan insanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmaların/deneylerin yöntem ve sonuçları, bağlantılı beyin durumunda olmak için gereken şartlar, kişiler arası ve toplumsal olası sonuçlarının neler olabileceği ele alınacaktır.

Aynı derste ülkemizde ikizler üzerinde yapılan zihin-zihin araştırmasının sonuçları ele alınacaktır.

Zihin-Zihin bağlantısı çalışması öğrenciler arasında denenecek ve pratik yapılacaktır.

8 Psişik İstihbarat ve Dedektiflikte Uzaktangörü

Bu derste istihbarat servislerinin ve kayıp aramada kullanılan duyular dışı algı şekli olan uzaktangörünün (psişik istihbaratın) askeri tarihi ve askeri kullanımları anlatılacaktır. Ülkemizde kayıpların aranmasında uygulanmış uzaktangörü vakaları örneklenecektir. Bu konuda ülkemizdeki psişik istihbaratın durumu ve polisin bakışı değerlendirilecektir.

9 Herkes için Uygulamalı Uzaktangörü Pratiği

Uzaktangörünün askeri veya kayıp kişi, nesneleri bulmada nasıl yapılacağı pratik olarak ele alınıp, ders içinde uygulamalı uzaktangörü çalışmaları yapılacaktır.

10

Genel Tartışma, Serbest Sorular

Ölçme ve Değerlendirme

Ölçme/Değerlendirme ve Kurs Sonunda Belgelendirme

Her ders sonunda 10 sorudan oluşan hatırlatma soruları verilecektir. 

Her ders sonunda bir hafta sonrasında hazırlanmak üzere araştır-bul konusu verilecektir.

Belge verilebilmesi için kursların %60’ına katılım zorunludur. 

 

Eğitime Kursuna Katılım Ücreti ve Başvuru

Kayıt için eğitim ücretini EFT yapmanız gerekmektedir. Katılım eğitim kalitesi ve karşılıklı eğitim fırsatı sunması edeniyle sınırı sayıda tutulacağından başvuru sırasına göre kabuller yapılacaktır.

Sanal sınıfta Katılım Ücreti: 950 TL -Kurs bitiminde katılım belgesi verilecektir

SULTAN TARLACI

IBANTR78 0006 7010 0000 0094 3933 71

YAPI KREDİ BANKASI, FEVZİPAŞABULVARI (079)

EFT Yaptıktan sonra  Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir  adresine bildirimde bulunursanız kaydınız oluşturulacaktır.

Son Güncelleme: Çarşamba, 22 Şubat 2017 11:30