Rüyalar
Rüyada Geleceği Görmek PDF Yazdır e-Posta
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Şubat 2013 07:59

3200 yıl önce Çanakkale Boğazı yakınlarında ''Truva'' kentinin barışsever ve cesur insanları, kral Priamos'un idaresi altında uzun yıllar barış içinde bir hayat sürmekteydiler. Bir gün, kral Priamos'un karısı Hekabe bir rüya gördü. Rüyasında, karnından ateşler çıkmakta ve ateşin dumanı, bütün Truva surlarını sarmaktaydı. Hekabe, bu rüyasını önce kocasına; daha sonra da bir kâhine anlattı. Kâhinin yaptığı yorum, hiç de iç açıcı değildi. Ona göre, Hekabe, hamileydi ve doğacak olan çocuk, ilerde Truvalıların başına büyük dertler açacak, kentin yok oluşuna neden olacaktı. Bu kehanete inanan Kral Priamos, çocuk doğduktan sonra bir adamını bebeği öldürmek için görevlendirdi. Savunmasız yeni doğmuş bebeği öldürmeyen Truvalı adam, onu o zamanki adı ''İda'' olan bugünkü ''Kazdağı''na götürüp, bir ormana bıraktı. Nasıl olsa, yabani hayvanlar onu öldürür diye aklından geçirdi. Bebeği dağa bırakıtı ama bir çoban onu bulup yetiştirdi. Bu çocuk, ilerde gerçekten Truvalıların başına dertler açacak ve hatta yok oluşuna neden olacak olan, Atinalı Helen’le büyük aşk yaşayan ünlü Paris'tir. 

 
Bilim insanları ‘rüya’ya yattı PDF Yazdır e-Posta
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Salı, 12 Şubat 2013 21:34
Beyazperdenin bu yaza damgasını vuran filmi hiç kuşkusuz Başlangıç/Inception oldu. Rüya tasarımı, rüyalara girip sır çalmak gibi ilginç unsurlar üzerine inşa edilen film bu alanda çalışan bilim insanlarını da oldukça heyecanlandırdı. Dünyanın ve Türkiye’nin en önemli rüya araştırmacılarına sorduk: “Bunlar mümkün olabilir mi?” Sinemaya gitmeyi pek de tercih etmediğimiz şu mevsimde öyle bir film girdi ki vizyona ortalığı yaz sıcağı kadar kasıp kavurdu. Herkes Christopher Nolan’ın Başlangıç/Inception filmini konuşuyor. “Matrix’ten sonra en iyi film”, “Bir başyapıt”, “Nolan yine döktürmüş” türünde yorumlar havada uçuştukça filme olan merak ve filmin gişe hasılatı da giderek artıyor. İzleyiciler kurguya, hikayeye, aksiyon sahnelerine ve efektlere olan hayranlıklarını her platformda belirtirlerken bir grup insan filmin başka bir boyutuyla ilgileniyor.
Daha doğrusu onlar meslekleri gereği Inception’da işlenen konuların detaylarıyla uğraşıyorlar.
Son Güncelleme: Salı, 19 Şubat 2013 07:12
 
Rüyalarımızı Neden Önemsemeliyiz? PDF Yazdır e-Posta
Dilek Evren tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 19 Ekim 2009 13:32
Genel olarak insanlar, rüyalarını çözemedikleri zaman onların saçma sapan olduklarını; gerçekleştiğine tanık oldukları zaman ise mucize yaşadıklarını düşünüyorlar. Oysa rüyalar saçmalık olmamakla birlikte, onların görüldüğü gibi gerçekleşmesi de mucizevi ve şaşılacak bir durum değildir. Bütün rüyalar önemli bilgiler ve mesajlar içerir sadece bizler onları çözemediğimiz için bir anlam yükleyemeyebilir, bu yüzden mesajı doğru alamayabiliriz.
Son Güncelleme: Salı, 19 Şubat 2013 07:14
 
Rüya Festivali PDF Yazdır e-Posta
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 17 Ağustos 2009 12:59

Aşağıdaki gibi bir çalışma yapacağız. Bir resim saklayacağız ve resimde ne olduğunu anlamak için uykuya yatıp, gördüğümüz rüyayı kaydedeceğiz ya da çizimini yapacağız. Solda tutulmuş yani saklı resim, sağda ise birisinin kendi rüyasını çizimi... Yapabilirsin sende?

 

 

 

Son Güncelleme: Salı, 19 Şubat 2013 07:13
 
Rüya Yorumu PDF Yazdır e-Posta

Rüyalarda geleceği görme konusunda önemli bir zorluk, rüyalardan nasıl bir mesaj alınacağıdır. Rüyada gelen çözümler ya da gelecekten haber alamalar, ya olayı doğrudan doğruya tıpkısı olarak görme (filme kaydedilmiş gibi) tarzında olabileceği gibi, sembolik ifadelerle görme tarzında da olabilir. Dolayısı ile rüyaların yorumlanması başlı başına bir sorundur. Örneğin; 10 yıl önce bir dergide gördüğünüz kertenkele resmi ile, 1 yıl önce bir ansiklopediyi karıştırırken gördüğünüz – ya da çok önem vermeden baktığınız - eğreti otunun latince adını (Asplenium ruta muraria) yan yana getirebilir. Üstelik kertenkeleler de eğrelti otunu yemeye bayılır. Dolayısı ile her rüyanın bilinçli ya da farketmeden beynimize ulaşan verilerin hangisinden geldiğini anlamak mümkün olmayabilir.

 
Rüyada Geleceği Önceden Görmek PDF Yazdır e-Posta

Yaklaşık 50 yıl önce batıda yapılan ve gelişmiş teknoloji çağında daha kolay olan GELECEKLE ilgili rüyaları ve durugörüleri bir araya getirme çalışması ülkemiz için bir ilk olacaktır. Bunun için de herkesin ulaşabileceği internet üzerinden rüyaları bir araya getirme en hızlı yoldur. Bu ülkede 71 milyon insan var ve her gece yaklaşık 2 saat rüya görüldüğü düşünüldüğünde, dün gece Türkiye'de 140 milyon saat rüya görüldü demektir. Bu 365 gün ya da bir yıl için 70 milyon x 2 x 365 ile çarpımı yapar ki, varın bunu siz hesaplayın. Bu 51 milyar 100 milyon saat rüya demektir. Bu rüyalarda anlamlı bir şeyler yok mudur?