Uzaktangörünün Askeri Kullanımı ve Bugünü PDF Yazdır e-Posta
Sultan Tarlacı tarafından yazıldı.   
Salı, 19 Şubat 2013 10:37

1955 yılında halka açılan CIA raporları ile, CIA'nın duyu dışı algılamaya (duyu dışı algılama) veya uzaktan görüye (RV, remote viewing) olan ilgili açık oalrak algılandı. RV üzerine 22 yıl süre ile resmi olarak çalışılmıştı. Ön çalışmalar 1972 yılında başlamıştı. 1977-1995'de en aktif dönem olarak çalıştılar. CIA, süreki olarak RV konusunda yeterli bilgi olmadığını iddia ederek, psişik araştırmaları önemsiz göstermiştir. Fakat gizli olarak 16 yıl süresinde bu konuda 20 milyon dolardan fazla harcama yapmış ve 80 bin sayfalık bir arşiv oluşturmuştur.

1995'de STARGATE projesinin işe yarayıp yaramadığını anlamak için bir komite kuruldu. Amaç, işe yarıyor ise devletten, savunma bakanlığından ödenek almaktı. STARGATE projesinin başlangıçta üç amacı vardı:

1. RV alanında yapılan başka yabancı programları değerlendirmek

2. Sözleşmeli personel ile RV varlığı, sebep ve tesirlerini anlamak

3. RV, bir istihbarat aracı olarak kullanılıp kullanılmayacağının anlaşılması.

 

1995 yılında, geçmiş yılların çalışmalarını değerlndirmek için bir istatistikçi (Jennifer Utts) ve bir psikolog görevlendirildi. Rapor açıklandığında şu sonuçlara ulaşıldığı tespit edildi:

1. RV testlerinde tesadüfün ilerisinde bir sonuç vardır. Yani, RV vardır

2. Laboratuvarda gerçekleştirilen RV fenomeni için geçerli şartlar, istihbarat toplama için geçerli değildir

3. RV istihbarat toplamada genelde yetersizdir

4. Elde edilen bilgiler oldukça öznel bilgiler içermektedir

5. Elde edilen bilgiler, istihbatrat işlerinde rehber oalrak kullanılmamıştır

STARGATE Projesi Nedir?

Bir çok psişik çalışması içine alan, soğuk savaş yılları nedeniyle, 1970-1995 yılları arasında sürdürülen ve özellikle uzaktangörü/durugörü üzerinde çalışmalar yapılan, Amerikan hükemeti ve Askeriyesinin kontrolü altında yapılan araştırmaların ortak adıdır. Daha sonra bu çalışma ardından, bu grupta çalışan bilim insanları değişik laboratuvarlarda araştırmalarına devam ettiler. Stargate projesi içinde, uzaktangörüyü araştıran 14 kadar ayrı laboratuvar vardı. Buralarda akseri veya sivillerden oluşan 22 kadar durugörü yeteneği olan süje ile çalışıyorlardı. Kayıp helikopterler, gemiler, önceden saldırıları öğrenmek için çalışmalar yaptılar. Konu üzerinde CIA de yoğunlaşmıştı. 1995’te proje tam oalrak CIA’e devredildi ve proje kapatılarak, sonuçları değerlendirmek için bir istatistik uzamnı görevlendirildi (Jessica Utts). Sonuç: belirgin anlamlı bir durugörü/uzaktangörü yeteneği yapılan çalışmalarda vardı. Ancak bir o kadar da, gereksiz ve anlamsız bilgiler vardı.

Üzerinde çalışılan kişiler arasında Ingo Swann, Keith Harary, A. Edward Moch, Pat Price, Joseph McMoneagle, Lyn Buchanan, Mel Riley, Paul H. Smith, Ed Dames, David Morehouse gibi durugörü yeteneği olan kişileri kullandılar.

1973'de SCANATE (SCANing by Co-ordiNATE) projesi başladı ve 1975 yılında tamamlandı. Burada, bir kişiye, bilmediği bir askeri bölge koordinati 8enlem-boylam) veriliyor ve orada ne olduğu tanımlanıyor ve çiziliyordu. SCANATE başarısı sonrası, Ingo Swann ordu ve istihbarattan psişik yeteneği olan kişileri psişik casus olarak eğitti ve onlara "psişik sızmayı" öğretti.

Bu süreç içerisinde, GRILL FLAME bu çatı altında yer aldı. Bu grupta, Ingo Swann tarafından müfreze G adlı grup, uzaktan görü (RV) için eğitilsi. Daha sonra Ingo, GRILL FLAME'dan ayrılınca (1983) Binbaşı Ed Dames tarafından CENTERLINE adlı başka bir RV grubu kuruldu. 1990'da CENTERLINE tekrar Stargate haline geldi. Her ikisi de savunma istihbarat ajansına bağlı (DIA) çalıştı.

Bunun yanında, Muammer Kaddafiyi aramak için BLUE BIRD, Manuel Noriega için ise 1983 yılında LAND BROKER projesini başlattılar. Bu projede, Norieganın evi tam olarak tarfilenebilmiştir. Bunun yanında yakın zamanda Saddam Hüseyi'in yerini aramada da kullanıldı bu yöntem.

Stephan Schwartz’ın yaptığı ve İstanbul Parapsikoloji Toplantısında sunduğu sonuçlara göre, Saddam yakalanmadan önce, 3 Kasım 2003 tarihine kadar 47 durugörü kaydı yapmışlar ve Saddam yakalanan kadar dosyalarda, noter tasdiki ile saklanmış veriler. CIA’den de bazı görevliler konuyu ilgi ile takip etmişler. Bütün uzaktangörüler başarılı olmamasına karşın, başarılı olanlar dikkat çekicidir. Bu öngörüler içinde Tikrit’te bir nehre yakın ve kötü bir yolun yakınında olduğunu tespit etmişler. Kendisinin nasıl göründüğü konusunda ise “evsiz, kirli saçlı, siyah elbise giymiş, yanında da bir miktar para olduğunu” uzaktangörü ile belgelenmişler. Aynı zamanda, yanında da “2-3 koruması olduğunu”, “silahi olduğunu ama direnmeyeceğini” görmüşler. Bütün bu öngörüler, yakalandığı zaman açık olarak ortaya çıktı. Ama butün herkes aynı kesinlikte gördü mü? Hayır. Ama içlerinden bazılarının bile görmesi bu konu üzerinde durulmasını gerektirecek değerdedir.

 

 

Saddam’ın bulunduğu yerin, uzaktangörü ile görmeden çizimi ve yakalandığında bulunduğu yer.

PSI-TECH şirketi, binbaşı Edward (Ed) Dames, binbaşı David Morehouse tarafından kuruldu. Bunlar, STARGATE projesinden ayrıldıktan sonra bu şirketi kurdular. Ancak, sonradan da Amerikan savunma bakanlığı ile sıkı ilişki içinde çalıştılar. Körfez savaşı sırasında Scud füzelerinin yerini tespit için, hükümetin isteği ile uzaktan görüş tekniğini kullandılar. 1992 yılında FBI kaçırılmış Exxon yöneticisinin yerini tespit için PSI-TECH yönetimine başvurdu. Ve yine 2002 yılında aynı şirket, Usame bin Laden'in yerini aradı.

 

Ingo Swann

1933’de doğdu. Çocukluğundan beri psisik deneyimler geçirmis oldugundan, 1960'larin, sonlarinda Amerikan Psisik Arastirma Dernegi'nin (ASPR) 'durugörü' 'telepati' ve 'ölüm-ötesi deneyimi' arastirma programlarina süje olarak katildi. ASPR'de ve daha sonra Stanford Arastirma Enstitüsü'nde (SRI) yapilan deneylerde, 'cografi durugörü' yetenegiyle deneyin yapildigi yere çesitli uzakliklarda bulunan bölgelerin durum ve kosullari hakkinda bilgi vermekle kalmadi, Jüpiter ve Satürn gibi gezegenlerin cografi özellikleri hakkinda da bilgi vermeyi basardi.

Uzaktangörü yeteneği en güçlü olan kişilerden biridir. ABD’de askeri proje olan STARGATE projesinde denek olarak kullanılmıştır. Kendisini “psişik” olarak değil de “bilinç arayıcı” olarak tarfiler. İki fizikçi tarafından (Russell Targ ve Harold Puthoff) uzaktangörü yeteneği yıllarca katı deneylerle test edilmiş ve testleri başarı ile geçmiştir. CIA tarafından desteklenen projelerde denek olarak kullanılmıştır. Özellikle coğrafi koordinatları (meridyen ve paralelleri) tespit etmede en büyük yeteneklerdendir. Belli hedefleri uzaktan görme konusunda %85-95 hedef tutturabilmektedir. Swann bu yetenegiyle, soğuk savas döneminde, Antarktika'da buzlar altinda bir Rus denizaltisinin gizli oldugunu bilebilmiş ve Ruslar, Amerikalilar'in bunu nasil keşfedebildiklerini anlayamamışlardır.

Swann üzerinde yapılan çalışmalar konum olarak astronomiye kadar uzanmıştır. 1973 yılında, etrafında halkası olan tek gezegen Satürn kabul ediliyordu. Swann, 1973 yılında, Voyager uzay aracı Jüpitere gitmeden önce “etrafında halkaları var” ve bu halkalar ince taneciklerden oluşuyor diye söylemiştir. 1979’da Voyager, halkaları doğruladı. 1972-1979 yılları arasında yirmibeş cinayet üzerinde çalıştı ve bunlardan ancak üçü başarılı sonuç verdi.

Joseph McMoneagle

Özellikle askeri amaçlar için çalışmıştır. Çin’in nükleer çalışmaları, Kaddafi’nin ne yaptığı ve İran ile ilgili askeri uzaktan durugörülerle bilgiler vermiştir. Rehi ve uçak bulma işlerinde başarı oranı &685 oranına çıkabilen bir durugörü uzmanıdır. 1979 yılında, Rusya da yapılan yeni bir Typhoon sınıfı deniz altının varlığını gördü ve 1980 yılında uydu fotoğrafları ile bu durugörüsü kanıtlandı. Bütün bu başarılara rağmen başarısızlıklar da yok değildi. AIDS aşısı, ruhun bilimi, Hristiyanlık olmaksızın yeni bir din gibi 2002-2006 yılları arasında bilgiler vermişti. Ama hiç biri gerçekleşmedi. Buna karşın, gerçekleştirdikleri çok dikkat çekicidir. “The Dead Zone” adlı psişik bilim kurguda Usame Bin Ladin için “The Hunt for Osama, 2003” adlı kısmını yazdı ancak dizinin bu kısmı gösterime girmedi. Neden girmediği ise bilinmiyor.