A'dan Z'ye Spiritüalizm ve Parapsikoloji Sözlüğü

Sozlukte 417 kayit var.
Sozlukte arama yap
ile baslayan iceren kesin benzer gibi
All A B Ç D E F G H İ K L M N Ö P Q R S T U V Y Z
Sayfa:  1 2 Sonra »
Terim Tanimlama
Paranormal ( Paranormal )

Mormalin dışında veya ötesinde. Geçerli bilimsel bilgilerin veya bizim olağan anlayışımızın ötesinde olan şeyler.

Paranormal Rüyalar

Gördüğümüz rüyadaki görüntülerin paranormal bilgiler içermesi. Bkz. Haberci Rüyalar.

Parapsikoloji

Parapsikoloji paranormal (normal olmayan) fenomenleri zihinsel kavramlar ve süreçlerle açıklamaya çalışan bir daldır. Geçen yüzyılın başlarında ortaya çıkmış olan Parapsikoloji telepati, psikokinezi gibi yeteneklerini ve benzeri psişik fenomenleri konu alır. Bir başka deyişle, Parapsikoloji paranormal (normal ötesi) güçleri, ruhsal yetenekleri ve bunlarla ilgili olguları inceleyen bir bilimsel araştırma alanıdır. Parapsikoloji terimi eski Yunanca’da “ötesinde” anlamına gelen “para” sözcüğünün, “ruhbilim” anlamında kullanılan “psikoloji” terimine eklenmesiyle elde edilmiş olup Oesterreich tarafından ortaya atılmıştır.

Temel olarak psikokinezi (dış dünyada madde üzerine zihin etkisi), duyu dışı algılama (başka zihin ve yerlerden bilgi alma) ve telepati )başka zihinle bağlantıya geçme) ile ilgilenir. Bunun dışında içine sokulmaya çalışılan konular, günümüz parapsikolojisinin dışında alanlardır.

Peri / Fairy

Küçük, insane benzeri mitsel varlık. İyiliksever veya kötücül olabilir.

Piramid Gücü

Pramid şeklinin paranormal etkiler üretebildiğine dair inanış.

Pirokinesis

Zihinsel oalrak temas olamdan ateş kontrolü veya ateş yakmadır. Bu olayın adı: "Pyrokinetic Poltergeist Phenomena" yani "Uzaktan Zihin Etkisi ile ortaya çıkan kendiliğinden yanmalardır". Pirokinezi olayın yakma kısmını, poltergeist ise tekinsiz yer kısmını ifade eder. Hayaletli evler, kendiliğinden taşlanan evlerin farklı bir şeklidir. Yanma olayının adı PİROKİNESİS'dir. Kontrolsüz. Ardında yeteneğini ve neden oladuğunun farkında olmayan bir çocuk vardır. Zihnin-maddeye etkisini bilmeyen... Kontrol edemeyen... Konuyla ilgili yabancı literatürde 1848 yılından bu yana incelenmiş bir çok vaka var. Yangın uzmanları, sigorta şirketleri ve bilim insanları yangınların nedenini araştırmış. Ancak açık bir neden bulamamışlar. Olaya el atan parapsikologlar ise bu tür olaylarda bir çok ortak özellikler tespit etmişler. Türkiyede de bir çok bölgemizde gazete haberi olmuş vakalar vardır. Ancak bu vakalar sadece ülkemize özgü değildir. Nijeryadan Malezya'ya, Amerikadan Almanyaya kadar her yerde olmaktadır.

Türkiyede de bir çok bölgemizde gazete haberi olmuş vakalar vardır. Örneğin ülkemizdeki vakalardan bazıları; Siirtteki Toprak ailesine ek olarak, Şanlıurfa'dda Zeki Taş ailesi, Yozgatta Mevlüt İncekara ailesi, Van Karakoç köyünde bir evde, Kırşehir'in Kaman ilçesine bağlı Çadırlı Kör Mehmet köyünde Sultan Alçay'ın evinde, Adıyaman’ın Kahta ilçesi Narince köyünde Ahmet Çelik'in evinde benzer yanma ve tutuşma olayları basına konu olmuştur.

Ancak bu vakalar sadece ülkemize özgü değildir. Nijeryadan Malezya'ya, Amerikadan Almanyaya kadar her yerde olmaktadır. Vaka örneklerini burada görebilirsiniz: http://www.evrenindili.com/index.php/forum-tartisma/99-kendiliinden-yanma Olayların ortak özellikleri şunlardır; Olay 1848'lerden beri bilinmekte ve dünyada kayıt altına alınmaktadır, Yapılan araştırmalarda olayın sorumlusu hemen daime ergen veya ergenliğe yakın bir KIZ çocuğu veya çocuktur. Kız, Genelde ruhsal bir sıkıntısını kontrol edeilemeyen kendiliğinden yanma şeklinde dışarı yansıtmaktadır. Bunu isteyerek yapmamaktadır. Altında çocuğa ait bir sıkıntı, mutsuzluk vardır Bu tür olaylarda KİŞİLER genelde zarar görmez ve yanmazlar. Çok korkarlar. Yangın genelde kendi kendi ile sınırlıdır ve dağılmaz. Sadece yangın değil ses, uçuşan taşlar-taşlanma veya evde eşyaların düşmesi, elektrikli aletlerin sıklıkla bozulmasını da (poltergesit = tekinsizyer) yaratabiliyorlar Yangınlar genellikle çocukla ilişkilidir yani bulunduğu yerde veya geçtiği yerlerde Bilimsel araştırma yapacak kişilerin bir şey bulması mümkün değil. Yüzlerce vaka örneği var. Belki yerin manyetik alanında yangın yerlerinde veya günlerinde dalgalanma veya artış olabilir. Bilim adamlarına "Pyrokinetic Poltergeist Phenomena" deyince çok saçma diyebilirler. Ama cin-peri açıklamalarından çok daha fazla saçma değildir. Muhtemelen öyle diyecekler veya haberimiz yok, o da ne diyeceklerdir. Zaten araştırılarsa raporda "açıklanamadı" diye bir yanıt çıkacaktır.

Aile ve herkes, muhtemelen cin-peri işidir diye düşünüyorlar. Küççücük bir çocuk veya kız "Kız nasıl yapabilir!" İncelenen vakalarda genelde çocuk veya aile bireylerinde, yangınlar başlamadan önce kaynaklanan, - yangın korkusuyla ilişkili olmayan - ciddi psikiyatrik sorunlar görülmüş. Öncelikle kız çocuğu -yoksa erkek- o da yoksa ardından anne-baba... Ama genelde %90 kız çocuğu, ergenlik veya hemen öncesinde. Bir vakada adet görme ile vey isteklerin karşılanması ile geçmiş yangınlar. Bu kişiler sadece yangın değil ses, uçuşan taşlar-taşlanma veya evde eşyaların düşmesi, elektrikli aletlerin sıklıkla bozulmasını da (poltergeist = tekinsizyer, hayaletli, perili evler ve yerler de deniliyor) yaratabiliyorlar. Genelde ailedeki çocuklarda 7-13 gibi bir yaş aralığı var.

Teknik olarak şunu bilmek lazım. YANMA için oksijen ve ısı gerekiyor. Belli bir ısıda tutuşma ve ardından yanma başlar. Kendiliğinden yanabilen maddeler vardır. Kimyada. Mesela silan, pyroforik gaz veya rubidyum. Bunlar 30 derecede kendiliğinden tutuşur. Beden ısısının 36 derece veya soluk verirken havanaın 30 derece üzerinde olduğunu hatırlarsak, üfleme ile alev alabilir bu maddeler. Bu kimyasal kendiliğinden, dokunmadan yanmadır.

Burada dışarıdan değil de İÇERİDEN ısı=termal enerji veya atom-molekül titreşimleri ortaya çıkıyor. Belli bir TUTUŞMA derecesine ulaşınca da yanma başlıyor. Görüntülerden anlaşılan TAM yanmanın olmadığı. Genelde KISMI yanmalar var. Ve KOLAY TUTUŞABİLİR ve YANABİLİR NESNELER (yastık-mont gibi) yanıyor. Yanma hızı da genelde YAVAŞ.

Bu kız(lar) acaba Ben-10 veya Avatar ya da Pokemon izlemiş mi? Orada da uzaktan yakmalar var. Ya da özentisi mi var? Arkadaş ilişkisi nasıl? Taşındıkları yerlerde rahat edemediği veya mutlu olamadığı bir şeyler var mı? İkinci kardeş doğumu ile mi başladı? Okuldaki bir sıkıntı ile mi? Öfekelenince mi oluyor? Sınav zamanları mı? Aİlede mistik deneyimler var mı? Uyku sırasında da oluyor mu? Ailede, geçmişlerinde başka paranoram durumları olanlar var mıymış? şeklinde sorgulanmalılar...

Özetle, çıkan yangınlar dikkat çekme şuuraltı özentisi de olabilir, hayattaki yaşam şartlarından veya ortamdan memnuniyetsizlik de (beğenilmeyen oku, ev, mont, arkadaşlar...) veya yoğun kaygının bir yansıması/ürünü de olabilirler. Bu memnuniyetsizlik bir şekilde dış dünyada yanma şeklinde tepkiyle ortaya çıkıyor.

Diğer ayndan, psikiyatrik hastalık olan YANGIN ÇIKARMA tutkusu genelde %99 erkeklerle ilişkidir. O duruma PİROMANİ denir. Yangın çıkarma hastalığıdır ve kendileri karşı konulamaz şekilde yangın çıkarırlar ama bu durum öyle değil...

İNCELEME Ev-okul video kayıt altına alınmalı. Muhtemelen kimse görülmeyecek yangın çıkaran veya kendiliğinden yanmaların BÜYÜK OLASILIKLA BAŞLANGICINI yakalayamayacak! Yakalanır ise de PİROMANİSİ olan psikiyatrik yakma hastalığı olan birisi tespit edilemeyecek.

Aileye ve özellikle çocuklara psikolojik değerlendirme şart... Bir sorun ve sıkıntı kimde var?

Bu kız acaba Ben-10 veya Avatar ya da Pokemon izlemiş mi? Orada da uzaktan yakmalar var? Ya da özentisi mi var? Arkadaş ilişkisi nasıl? Taşındıkları yerlerde rahat edemediği veya mutlu olamadığı bir şey olmalı? Kız değil ise anne-baba? geçimsizlik? Ne zaman başladı? İkinci kardeş doğumu ile? Okuldaki bir sıkıntı ile? Öfekelenince mi oluyor? Sınav zamanları mı? Ailede mistik deneyimler var mı?

Yerin manyetik alanında değişimleri ölçme...

TEDAVİ ve ENGELLEME YOLU Çocuğun psikolojik olarak araştırılması ve psikologca değerlendirilmesi lazım. İstekleri, memnuniyetsizlikleri vardır. Düzeltme yoluna gidilmeli ve psikolojik sorun araştırılmalı. İstediği veya mutlu olmadığı durumlarda daha çok çıkacaktır yangınlar. Çocuk büyüyünce kendiliğinden kaybolabilir. Mens/adet görünce yanmaların durduğu vakalar vardır.

Çocuk suçlanır tarzda olayla ilişkilendirilMEMELİ. Çocuk ilişkisi var ise de KENDİNDEN OLDUĞUNU anlamıyor ve BİLİNÇALTI YANSIMASI muhtemelen. Suçlanmadan, alttaki SIKINTISI PSİKOLOJİK DÜZELTİLMELİ. ASLA SUÇ ÜSTÜNE ATILIR GİBİ YAPMAMALI.

Bunun bir adı var: Pyrokinetic Poltergeist Phenomena ya da TEKRARLAYAN PSİKOKİNETİK PİROKİNEZİ.

Planchette

Quija tahtası üzerinde kullanılan küçük levha. Bazen otomatistik yazıda kullanılır, bu durumda planchette’e kalem monte edilir.

Plasebo

Genellikle kontrol grubuna verilen tesirsiz ilaç.( Hastaya ilaç diye verilen tesirsiz madde, yalancı ilaç)

Pocomania

Jameika ruhani dini.

Poltergeist ( Poltergeist )

Almancada “ gürültücü veya problem çıkarıcı varlık” anlamındadır. Poltergeist açıklanamayan sesler, objelerin kendi kendine hareketi, bir anda alev almalar, beden üzerinde oluşan çimdik veya tırmık izleri, gibi olayları içerir. Uğramaların tersine poltergeist olayları genellikle bir kişi üzerinde odaklanır ve bu kişi genellikle çocuk veya ergenlik çağındaki gençlerdir. Birçok fiziksel medyumun çocukluk döneminde poltergeist tecrübesi yaşadığı bilinmektedir.

Pozesyon – İstila /Ele Geçi

Bir kişinin bedeninin, başka bir kişilik veya varlık tarafından ele geçirilmesi.

Örn. Çifte Kişilik veya şeytani bir varlığın kişinin bedenine girmesi.

Precognition ( Prekognisyon )

Gelecekte olacak olayları paranormal yollarla algılama. Fal ve kehanet gibi.

Prediction ( Kehanet )

Gelecekte olacak olaylara ilişkin haber verme , kehanete bulunma. Bkz. Prekognisyon.

Prekognisyon

Önceden bilme, rüyalarda veya durugörü ile "bilme".

Premonition ( Premonisyon - Önsezi )

Geleceğe dair işaretler verdiğine inanılan deneyimler.

Psi

Yunan alfabesinin 23. harfi, bütün parapsikolojik güçleri ifadede kullanılan nötr terim. Parapsikolojide kullanımı. Psi-etkisi, bir enerji türü ya da klasik bir sinyal değil; zaman ve mekân uzaklığından etkilenmeyen (yerel olmayan) ve ancak psi kaynağı olan insanı, etkilenen nesneyi ve tüm o süreçleri kapsayan “sistem” içinde varlığını oluşturan ya da belli eden şey olarak tanımlanır. Basit olarak kişinin dış nesne ya da süreçlere etki etmesi demektir. Yaygın olarak düşünce gücüyle, bedensel uzuvları kullanmadan cisimler üzerine etkide bulunmadır. Bu masaların, sandalyelerin, kalemlerin, vazoların havalanması ya da yer değiştirmesi şeklinde olabileceği gibi vakum saydam şişeler içinde pusula ibrelerini hareket ettirme, müzik aletlerinin kendiliğinden çalması, çatal-kaşık bükme şeklinde de olabilir. Şarlatanlar ve hayalciler bir kenara bırakıldığında bu alanda yapılmış ciddi ve akademik çalışmalar vardır.

Tipleri: Psi’yi kendi içinde de farklı alt grupları vardır. Ölümden sonra hayat ya da ruhun bedenden ayrı var olma kapasitesinin kanıtları psi-teta, sıradan psikokinezi psi-kappa, materyalizasyon (cisim oluşturma) ve demateryalizasyon (cisimleri yok etme) şeklinde olan etkiler de psi-epsilon olarak adlandırılır.

Psi ( Psi)

Paranormal yeteneklerin tümünü belirtmek için kullanılan terim. Duyu Dışı Algılamaları ve Psişik yetenekleri de içerir.

Psikodelik

Genel anlamıyla “ zihni açığa çıkarmak” demektir. Ayrıca bilinci değişik bir duruma sokabilmek için

( ASC) kullanılan bitki ve uyuşturuculara verilen addır.

Psikokinezi

Zihin veya beyin gücü ile dış dünyadaki nesneleri, aracısız hareket ettirme.

Psikometri

Fiziksel bir objeyi merkez alarak, o obje hakkında bilgi elde etme. Ayrıca obje okuma olarak da bilinir.

Sayfa:  1 2 Sonra »
Glossary 2.7 uses technologies including PHP and SQL