Giriş Yap-Kayıt Ol

Hesabınız ile giriş yapın veya kayıt olarak şifre edinin.Kimler Sitede

Şu anda 322 konuk ve 1 üye çevrimiçi
  • ztrkmit

Günün Sözü

Bana "seni anlamıyorum" demen, hak etmediğim bir övgü, hak etmediğin bir yergidir.
Halil Cibran

Duru-Rüya Sayıları

Toplam: 4911
Bugün: 0
Bu hafta: 0
Bu ay: 381
Designed by:

A'dan Z'ye Spiritüalizm ve Parapsikoloji Sözlüğü

Sozlukte 417 kayit var.
Sozlukte arama yap
ile baslayan iceren kesin benzer gibi
All A B Ç D E F G H İ K L M N Ö P Q R S T U V Y Z
Terim Tanimlama
Empozisyon

Empozisyon terimi insan iradesi ve bu iradeye etkide bulunan dünyasal ve müteal tesirlerle ilgili olarak kullanılmaktadır. Ruhçuluğun yeni kazandığı bu terim şunu ifade etmektedir.

Ruh yaratılışı itibarı ile hikmet sahibi olarak yaratılmıştır. Bu hikmet ona verilen üç bilgidir. Üç bilgi; Tanrı'nı bileceksin, kendini bileceksin, tekamül edeceksin. Bu kısa üç hakikat, ezel ve ebedde, bütün varlıklar için, bütün buut ve mekanlarda hakikat rehberi, sevk ve idare kılavuzu, bütün bilgilerin oluşumunda esas, öz'deki enerjinin kendisi, cevherin kudretidir. Bu itibarla varlıklara içten etki eden, İlahi istek yönünde onları sevk eden, her mekanda şuurlu varlığa hakim olarak onda irade çabasını meydana getiren empozisyonların en aşkınıdır. Kişinin iradesi daima kendinde bulunan üç bilginin gerçekleşmesi yönünde hareket eder. Böylece üç bilgi, asli bir bilgi olarak varlığa kendini empoze etmiştir.

Bundan sonra ki empozisyonlar Kozmik olayların meydana getirmiş olduğu etki ve içerdikleridir; şuurlu varlığın şuur alanına zerk edilen icaplarıdır. Birincisi, madde kainatının kanunları gereğince ortaya çıkan İlahi ve Kozmik uyulma zorunluluğu ( tabiat kanunlarının sabitliği ) dur.

İkincisi ruhun tekamülü ile ilgili bulunan tatbikat icaplarıdır.

Empozisyonların hiç birisi, kelimenin taşıdığı anlamın tersine olarak, varlığın kendi istek ve iradesinin dışında olmamıştır. Temel empozisyon olan üç bilgi, varlığın kendi isteği ile kendisine verilmiştir. Fakat sonradan cevhere zerk edilen bu bilgi, cevhere empozisyon şeklinde etki etmeye başlamıştır. Bütün mukadderat, tekamül şartları ve yolları, varlıklaırn varoluşu ve sıralanışı, hiyerarşi, hayatın anlamı, bütün beşeri faaliyetlerin kökeni, cevhere zerk edilen üç- bilgi empozisyonundan yayılmaktadır, çıkmaktadır.

Glossary 2.7 uses technologies including PHP and SQL